Kuchnia w stylu wiejskim

Dla wielu osób dom musi być harmonijny pod względem stylowym. Trzeba jednak przyznać, że do większości pomieszczeń pasują zupełnie odmienne style. Przykładowo łazienka często kojarzy nam się ze stylem skandynawskim, dość surowym, ale mimo wszystko mającym w sobie mnóstwo elegancji. Salon to natomiast pomieszczenie reprezentacyjne i równie reprezentacyjny styl, chociażby wiktoriański. Każde pomieszczenie w domu może być zupełnie inne, dlatego też warto zdecydowanie eksperymentować pod tym względem.

Wiejska kuchnia – hit czy kit?

Niestety w obecnych czasach to, co “wiejskie”, dla wielu osób oznacza również prostackie, niemodne i brzydkie. Tymczasem wieś ma w sobie mnóstwo uroku, czasem nieodkrytego. Kto z nas nie lubił jeździć na wieś na wakacje, spędzać czasu na łące czy też bawić się w ogrodzie? Wieś jest w gruncie rzeczy kwintesencją wszystkiego, ponieważ to od niej wszystko się zaczęło. Od zbóż, od sadów i dorodnych warzyw. Kuchnia to takie pomieszczenie, które bardzo kojarzy nam się właśnie z tego typu klimatem. Dębowy stół, warzywa i owoce. Wszystko to porozrzucane na szafkach tworzy piękną całość. Oczywiście fajnie jest mieć nowoczesną kuchnię, w której jest wiele pożytecznych i praktycznych sprzętów. To nie oznacza jednak, że nie można urządzić jej w wiejskim stylu. Dziś sprzęty są bardzo często stylizowane na dawne czasy. Można czasem też zakupić starszej generacji robota kuchennego. Poza tym, takich rzeczy zazwyczaj nie trzyma się na samym wierzchu, tylko chowa się je chociażby do szafek. Dlatego też nie zaburzają one wizualnie wcale tego, co chce się przekazać poprzez dany styl.

Z czym przede wszystkim kojarzy się nam styl wiejski? Z ogromną ilością drewna. Dziś meble, które możemy zobaczyć chociażby w skansenach etnograficznych, znów są bardzo popularne. Dzięki temu pojawiają się ich nowsze wersje w sklepach meblowych. Można zatem zakupić sobie szafki stylizowane na dawne lata czy też stoły. Czasem specjalnie przetarte, by wyglądały na bardziej wiekowe.

Oczywiście styl wiejski, to przede wszystkim odpowiednie wyposażenie. Suszone owoce na ścianach, miski wypełnione warzywami. Nie może w takiej kuchni zabraknąć typowych wiejskich naczyń. Można je znaleźć czasem na pchlich targach czy też zakupić w zwykłych sklepach. Dziś na rynku mamy bowiem wiele rzeczy stylizowanych. Nie trzeba się zatem czasem nawet specjalnie cofać w czasie, by zakupić coś, co wygląda jak wyposażenie kuchni naszej babci. Cały czas produkuje się chociażby ceramikę z wzorami ludowymi. Ceramiczne kubki, talerze czy też całe zastawy oraz emaliowane kubki – tych z pewnością nie może zabraknąć w wiejskiej kuchni. Podobnie zresztą jak emaliowanych garnków i sporej ilości drewnianych naczyń. Wiele takich małych elementów wyposażenia może sprawić, że kuchnia będzie wyglądała inaczej. Warto inspirować się rzeczami typowo ludowymi, które dziś znów cieszą się ogromną popularnością. Można wyposażyć w nie kuchnię od A do Z. Bez wątpienia każda kuchnia wypełniona typowym folkiem, szybko zmieni się w nasze ulubione miejsce w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − trzynaście =