Czystość w kuchni – czym sobie pomóc

Mieszkanie jest wizytówką właściciela i należy o tym pamiętać. Dbanie o porządek i czystość jest niezwykle istotnym elementem, który sprawia, że dom jest odbierany w zupełnie inny sposób. Jednym z miejsc, które jest szczególnie narażone na nieczystość to kuchnia. Wiąże się to przede wszystkim z faktem brudnych naczyń po posiłku czy resztek, które pozostały po przygotowaniu dania. Warto więc dbać o porządek w kuchni, dzięki czemu przebywanie w niej stanie się czystą przyjemnością.

Jak dbać o porządek w kuchni?

Dla znacznej części osób dbanie o porządek w kuchni można porównać do sprzątania w łazience. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę jeden ważny czynnik. W kuchni znajduje się żywność, którą następnie spożywamy. Detergenty stosowane w łazience czy innych pomieszczeniach nie sprawdzą się w kuchni. Środki stosowane do sprzątania kuchni nie mogą kolidować z jedzeniem. Warto więc w takim przypadku wybierać produkty bezpieczne i dokładnie sprawdzone. Podczas zakupu takich detergentów można dopytać się w sklepie o szczegóły.

Systematyczność
Jednym z najważniejszych aspektów ,by zadbać o czystość w kuchni jest systematyczność. O wiele łatwiej jest sprzątnąć kuchnię każdego dnia, gdy ilość naczyń i kurzu jest niewielka, niż w przypadku, kiedy kuchnia byłaby sprzątana raz w tygodniu. W pierwszym przypadku ogarnięcie kuchni zajmie stosunkowo niewiele czasu. Gdy zaś naczynia zbierają się cały tydzień, ich umycie to nie lada wyczyn. Dobrym rozwiązaniem w przypadku naczyń jest ich mycie po każdym posiłku. Pozwoli to być na bieżąco, mając pewność, że nic się nie odkłada na później. Dobrze również do takiego sposobu namówić pozostałych domowników.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku porządków w kuchni warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, które znacznie zwiększą higienę podczas przygotowywania posiłków. Jedzenie przygotowuje się najczęściej na blatach kuchennych. Dbałość o nie jest kluczowa. Warto wycierać je wilgotną szmatką kilka razy w ciągu dnia. Na blacie mogą znaleźć się także resztki jedzenia. Są to różnego rodzaju okruszki. Należy je zbierać w bardzo delikatny sposób, tak by nie zarysować powierzchni blatu.
W kwestii typowo wizualnej warto zwrócić uwagę na front mebli. Mogą one ulec zabrudzeniom bądź palcowaniu. Rozwiązaniem, które sprawdzi się w tym przypadku jest umycie mebli przy pomocy szmatki z płynem do mycia naczyń. Warto je myć chociaż raz w tygodniu. Jest to w zupełności wystarczająca ilość.
Ponadto warto spojrzeć także na okap kuchenny. Potrzebuje on regularnych przeglądów jego stanu. Niezbędna jest systematyczna wymiana filtrów, która pozwoli na efektywną pracę okapu. Oprócz samej czystości w kuchni trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jakość jedzenia. W tym celu trzeba przynajmniej 2-3 razy w tygodniu zrobić przegląd żywności znajdującej się w lodówce. Stare i przeterminowane jedzenie trzeba jak najszybciej wyrzucić. Wnętrze warto wycierać regularnie minimum raz na tydzień.

Reasumując – utrzymanie porządku w kuchni wiąże się przede wszystkim z systematycznością. Sprzątanie na bieżąco jest najlepszym i najszybszym sposobem, by zachować czystość w kuchni. Warto ponadto regularnie sprzątać blaty, robić przegląd generalny w lodówce, myć fronty mebli oraz sprawdzać stan okapu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − jeden =