Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Małe kuchnie spotyka się zarówno w starszym, jak i współczesnym budownictwie. Mają one pewne zalety – są przytulne, a przy dobrej organizacji wszystkie potrzebne rzeczy będziesz mieć w zasięgu ręki. Natomiast dzięki kilku aranżacyjnym sztuczkom można sprawić, że wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne i nie będzie sprawiać przytłaczającego wrażenia. Dowiedz się, jak optycznie powiększyć małą kuchnię!

Sprzymierzeńcem w walce o większą przestrzeń są kolory – zgodnie z tradycyjną szkołą, jasne kolory odbijają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Takie podejście jest na pewno bezpieczne, ale nie jesteś skazany na wyłącznie pastele. Ciemny kolor optycznie oddala, możesz więc zdecydować się na przykład na jedną ścianę w kolorze czekolady, granatu czy antracytu – w ten sposób „odsuniesz” ją, uzyskując wrażenie większej głębi.

Innym sposobem na skorygowanie proporcji pomieszczenia są pasy. Pionowe dodadzą mu wysokości, a poziome – poszerzą wybrany fragment. Niezależnie od wybranego koloru i deseni, postaw na światło – jasna kuchnia zawsze będzie sprawiała wrażenie większej. W małej kuchni postaraj się zredukować do minimum tekstylia i dekoracje okienne, albo usuń je całkowicie, jeśli tylko jest taka możliwość, aby nie blokować dostępu światła słonecznego.

Kolejnym elementem, nad którym należy się zastanowić, są fronty szafek. Możesz wymienić lite drzwiczki mebli kuchennych na transparentne, ze szkła czy innego przezroczystego tworzywa – w ten sposób wzrok zyska większą przestrzeń ekspansji. Aby takie rozwiązanie działało, konieczne jest utrzymywanie wzorowego porządku wewnątrz szafek. Innym sposobem jest pomalowanie szafek na kolor ścian, tak aby monochromatyczna przestrzeń została pozbawiona wizualnych ograniczeń. Warto także rozważyć zamianę górnych szafek na otwarte półki. Takie rozwiązanie sprawia wrażenie lekkości oraz wytwarza iluzję bardziej ekspansywnej przestrzeni. Szczególnie elegancki efekt można osiągnąć stosując „pływające” półki nad zamykanymi szafkami.

Meble do małej kuchni powinny być małe, lekkie i zajmować niewielką powierzchnię. Wąskie stoły, smukłe krzesła i taborety o opływowych kształtach są stworzone do niewielkiego pomieszczenia, ponieważ nie powodują efektu „zagracenia” i nie zajmują cennej przestrzeni. Masywne sprzęty zdecydowanie nie będą tu dobrym rozwiązaniem. Projektując całość, warto postawić na czyste, proste linie. Bogato zdobione szafki i wyrafinowane detale niepotrzebnie będą „szatkować” przestrzeń, za to proste i gładkie elementy sprawią bardziej przestronne wrażenie.

W małej kuchni doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju wnęki, które powinny być maksymalnie wykorzystane – optycznie zajmują one mniej miejsca niż wystające ze ścian szafki. Dość ekstremalnym, ale efektownym rozwiązaniem byłoby połączenie kuchni z jadalnią czy pokojem dziennym – nawet zastąpienie ściany półścianką sprawi, że mała kuchnia spektakularnie się powiększy.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że wnętrza uporządkowane zawsze wydają się przestronniejsze. Na blacie zostaw tylko kilka najpotrzebniejszych, efektownych akcesoriów, resztę rzeczy sprzątaj na bieżąco, ukrywając je w szafkach i szufladach. W ten sposób unikniesz bałaganu i wrażenia, że pomieszczenie „pęka w szwach”, a kuchnia wyda się wyraźnie większa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 19 =