Kiedy i jak czyścić lodówkę

Czyszczenie lodówki wydaje się łatwą, lecz długotrwałą procedurą. Jak często powinniśmy myć lodówkę, żeby uniknąć przykrego zapachu? Czy dbanie o nią przedłuży okres działania sprzętu? Systematyczne czyszczenie lodówki oraz sprawdzanie jej zawartości to podstawowy oraz najistotniejszy krok do zachowania w niej właściwej czystości.

Nim weźmiemy się do czyszczenia sprzętu, pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Odłączmy chłodziarko-zamrażarkę od sieci elektrycznej i dopiero wtedy rozpocznijmy pracę. Po oddzieleniu urządzenia od prądu, wyjmujemy zawartość z wszelkich przegródek oraz szuflad.

Zamrożone czy schłodzone artykuły najlepiej jest włożyć do miski, a na nich położyć chłodzące wkłady, jakie są prawie w każdej lodówce oraz całość pokryć gazetami. W ten sposób zabezpieczone artykuły na pewno utrzymają własną temperaturę przez parę godzin.

Jak wyczyścić lodówkę?

Czyszczenie lodówki jest doskonałą przesłanką do przeglądu wszelkich artykułów, puszek oraz słoików. Sprawdźmy, czy nie minęły im terminy zdatności, zwłaszcza tych otwartych. Po wyjęciu żywności, wyjmujemy wszelkie półki oraz balkoniki, również szuflady. Poszczególne z nich dają się rozkładać, co zdecydowanie uprości nam zachowanie higieny w lodówce.

Pamiętajmy, iż we wszystkich wgłębieniach oraz zakątkach mogą gromadzić się pozostałości jedzenia. Do czyszczenia lodówki najlepiej jest użyć letniej wody z dodatkiem małej ilości neutralnego płynu na bazie mydła. W tym celu możemy zastosować roztwór do czyszczenia.

Poszczególni wytwórcy zalecają szczególnie do tego celu firmowe środki. Do czyszczenia lodówek nie poleca się używania preparatów oczyszczających z mikrodrobinami typu pasty, ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru lub kwasów. Mleczka do czyszczenia także nie są najodpowiedniejsze do czyszczenia lodówki.

Domowe sposoby woda oraz ocet

Najpowszechniejszym sposobem na czyszczenie wnętrza lodówki jest oczyszczenie jej roztworem wody oraz octu. Nie musimy się obawiać nieprzyjemnego zapachu octu, po wyczyszczeniu całości szybko wywietrzeje, natomiast dzięki niemu pozbędziemy się przykrego zapachu z lodówki. Należałoby pamiętać także o tym, iż zawsze oczyszczamy wyłączoną lodówkę.

Próba czyszczenia podczas uruchomionego sprzętu może skutkować jej uszkodzeniem. Lodówka powinna być sprzątana chociaż raz na miesiąc, chociażby gdy wytwórcy sprzętu zapewniają o jej warstwach antybakteryjbnych. Okazuje się, iż przydatne mogą być składniki takie jak kawa lub jabłka.

Jak dokładnie wymyć obudowę?

Mówiąc o myciu lodówki, nie możemy zapomnieć o czyszczeniu obudowy urządzenia chłodzącego. Poszczególne projekty są wykończone obudową stalową typu „No finger”. Te, wystarczy przetrzeć tylko raz na pewien czas, gdyż nie zostawiamy na niej właściwie żadnych śladów. Pozostałe stalowe i lakierowane obudowy lodówek myje się szmatką z dodatkiem łagodnego środka, najlepiej do zmywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiem =